ورود
[ultimatemember form_id="407"]
ثبت نام
[ultimatemember form_id="406"]

آیا از حسابداری عملکرد (Throughput accounting) در تصمیم‌گیری‌هایتان استفاده می‌کنید؟ (+ فایل کامل PDF)

برخی اوقات آنقدر درگیر کلیشه‌ها شده‌ایم که فراموش می‌کنیم ابزارهایی در دسترس‌مان قرار دارند که اگر قدرشان را بدانیم و کمی درباره‌شان تعمق کنیم، بسیار سود می‌بریم. حسابداری عملکرد یا Throughput accounting یکی از همین ابزارهاست؛ ابزاری برای تصمیم‌گیری براساس رفع گلوگاه‌ها و ایجاد بیشترین بهره در اثر رفع این گلوگا‌ه‌ها و محدودیت‌ها.

 

به نظرمی‌رسد در جزئیات و پیاده‌سازی است که ارزش تصمیم‌گیری براساس رفع گلوگاه‌ها مشخص می‌شود. یعنی سود چندانی ندارد که به صورت کلی بدانیم که چقدر می‌ارزد بر اساس رفع گلوگا‌ه‌ها تصمیم بگیریم و اولویت‌بندی کنیم. بلکه ارزش آن جایی است که بتوانیم در عمل و به وقت نیاز از چنین دانستنی بهره بگیریم و به پیاده‌سازی آن بپردازیم. در این مواقع مدیران به ابزارهایی نیاز دارندکه بدون ساده‌سازی بیش از حد، از پیچیدگی بکاهند و به ایشان کمک کنند تا بر اصل تمرکز کنند.

 

حسابداری عملکرد، نوعی ابزار حسابداری مدیریتی است که پایه‌اش را بر تئوری محدودیت‌ها (Theory of constraints) بنا نهاده و به شما یاری می‌رساند، گلوگاه‌هایتان را بشناسید، براساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید و ببینید سرمایه‌گذاری برای رفع کدام گلوگاه‌هاست که آورده بیشتری با خود دارد. فرقی نمی‌کند که مدل کسب‌وکار تولیدی است یا خدماتی، یا کسب‌وکاری خطی است یا پلتفرمی، هم‌چنین تفاوتی نمی‌کند که در سطح یک واحد خاص می‌اندیشید (مثل تصمیم‌گیری در واحد بازاریابی) یا به مساله‌ای فراواحدی و در سطح کل کسب‌وکار می‌اندیشید، حسابداری عملکرد چارچوبی برای اندیشیدن و تصمیم‌گیری می‌دهد که اگر با تعریف درست مساله همراه گردد، نتایج درخشانی را به بار می‌آورد.

 

با توجه به اهمیت موضوع، ما در تیم اینسایت سرآوا تلاش کرده‌ایم با بهره‌گیری از منابع متنوع و نیز تدوین نمونه مسائلی برای کسب‌وکارهایی که کمتر در منابع مرسوم به آن‌ها پرداخته شده (مثل کسب‌وکارهای پلتفرمی) فایلی کاربردی در این زمینه آماده کنیم. این ابزار می‌تواند به مدیران و کارشناسان به خصوص برای تصمیم‌گیری در دوره‌های کوتاه‌مدت یاری رساند. فایل پی دی اف رایگان به صورت کامل در لینک زیر برای دانلود قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *